Ministerstwo Sportu poinformowało, że z dniem 18 maja rozpocznie się III etap odmrażania polskiego sportu. W tym kroku zakłada się otwarcie sal i hal sportowych.

Z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 polski sport zamarł na kilka miesięcy. Kolejny etap znoszenia obostrzeń wprowadza jednak regulacje, które znacznie ułatwią powrót do sportowej rzeczywistości  i przygotowania do przełożonych na przyszły rok igrzysk olimpijskich Tokio 2020  

Od 18 maja udostępnione zostaną sale i hale sportowe, choć cały czas obowiązywać będą limity osób, upoważnionych do jednoczesnego korzystania z danego obiektu. Regulacje uzależniają liczbę użytkowników od powierzchni infrastruktury sportowej. Takie rozwiązanie daje nadzieję na reaktywowanie treningów i przygotowań gier zespołowych.

Powierzchnia

Liczba osób korzystających

Liczba trenerów

do 300 m²

12

1

od 301 m² do 800 m²

16

2

od 801 m² do 1000m²

24

2

powyżej 1000m²

32

3

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo w salach i halach sportowych będą obowiązywać zasady takie jak:

  • weryfikacja uczestników, zgłaszanie osób wchodzących na obiekt (zarządca),
  • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
  • dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
  • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po użyciu,
  • obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
  • szczegółowe wytyczne Polskich Związków Sportowych dotyczące formuły prowadzenia zajęć.

Od 18 maja zostaną także zwiększone limity osób korzystających z infrastruktury o charakterze otwartym. Na obiektach takich: stadiony sportowe czy boiska otwarte i półotwarte (szkolne, wielofunkcyjne, typu Orlik) będzie mogło przebywać jednocześnie maksymalnie 14 osób + 2 trenerów.

Przebywając na obiektach o charakterze otwartym, należy pamiętać o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa w tym: zachowaniu dystansu społecznego, obowiązku zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy), obowiązkowej dezynfekcji rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt czy korzystaniu z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcji po każdym użyciu. Zarazem nadal nie będzie możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC).

Ponadto Ministerstwo Sportu, w porozumieniu z Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej oraz Polskimi Związkami Sportowymi, pracuje nad powrotem kolejnych grup sportowców do treningów i przygotowań do Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Tokio 2020. Trwają przygotowania do otwarcia dla zawodników kolejnych Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie, Szczyrku i Zakopanem. Obecnie zawodnicy, przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego, trenują już w COS-OPO w Spale i w Wałczu.