"Gawełki" to wyróżnienia dla ludzi, którzy w kończącym się roku pracowali w wspierali Siatkarskie Ośrodku Szkolne. Przyznano je już po raz ósmy, a uroczysta gala odbyła się w Bydgoszczy.

W Bydgoszczy rozgrywany jest VIII Ogólnopolski Turniej Talentów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych im. Wiesława Gawłowskiego. Od niedzieli do wtorku 300 zawodniczek i zawodników z całej Polski rywalizuje w hali Łuczniczka. Ważną częścią imprezy byłą gala rozdania "Gawełków", która jest podsumowaniem wysiłku dyrektorów, uczniów, nauczycieli i trenerów pracujących w kończącym się z roku szkolnym. 

W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości związanych z siatkówką. Nagrody wręczali m.in. znakomici przed laty zawodnicy, a dziś posłowie na Sejm RP: Małgorzata Niemczyk i Paweł Papke, Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, Kamil Bortniczuk, minister Sportu i Turystyki, Sebastian Świderski, prezes PZPS, Waldemar Wspaniały, szef SOS-ów i były selekcjoner reprezentacji Polski. Byli także byli prezesi siatkarskiego związku: Mirosław Przedpełski i Jacek Kasprzyk. Galę prowadził Marcin Prus, były reprezentant Polski. 

Oto laureaci

Kategoria "Sprawny koordynator" (wyróżnienie dla koordynatorów wojewódzkich)

Henryk Borowski - wojewódzki koordynator SOS na Pomorzu i Kujawach

Jan Staniucha - wojewódzki koordynator SOS na Śląsku

Kategoria "Wspierający Dyrektor"

Dorota Petlic - dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 2 w Krakowie, założycielka Liceum Sportowego oraz klas Mistrzostwa Sportowego o profilu piłki siatkowej , współorganizatorka wojewódzkich, regionalnych i ogólnopolskich turniejów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

Artur Wójcik - był statystykiem w mistrzostwach świata z Waldemarem Wspaniałym i I trenerem reprezentacji U-16 dziewcząt w ME. Po drodze zdobył szereg medali w młodzieżowej siatkówce. Jest dyrektorem ds. sportowych w szkole Mistrzostwa Sportowego na Jagiellońskiej w Warszawie. 

Zbigniew Miłoś - dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Jastrzębiu-Zdroju.

Kategoria "Szkoleniowiec na medal"

Artur Łoza - twórca sukcesów klubowych AKS Resovia. Trener reprezentacji Polski siatkarzy U17.

Ariel Fijoł - zdobywca medali z siatkarzami Trefla Gdańsk, brązowy medalista ME U17 i MŚ U21 (jako współpracownik Daniela Plińskiego).

Konrad Cop - odnosił sukcesy w MOS Wola Warszawa, a z kadrą U17 zajął trzecie miejsce w ME.

Kategoria "Trener z klasą" 

Dawid Michor - rozpoczynał pracę w Legionovii, skąd przeniósł się do Stężycy. Dziś są tam drużyny siatkarek grające w I i II lidze, a młodzieżowe zespoły zdobywają medali mistrzostw Polski. 

Dariusz Sobieraj - jako trener w Dąbrowie Górniczej wychowywał siatkarki, prowadzi kadry wojewódzkie i regionalne. 

Przemysław Kaczmarczyk - od lat współtworzy nyską siatkówkę. Jego podopieczni grali w finałach mistrzostw Polski. Prowadzi kadry wojewódzkie. 

Bartosz Jasiński - wspólnie z Arturem Łabaczem tworzyli SOS w Suwałkach Trener kadr wojewódzkich i regionalnych z sukcesami w siatkówce młodzieżowej,  szczególnie w „Kinderkach”.

Kategoria "Super Gawełek SOS"

To wyjątkowe wyróżnienie dla wyjątkowych ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju SOS-ów  

Zbigniew Błaszczak - prowadził kadry wojewódzkie na Śląsku, dzisiaj jako koordynator regionalny wspiera nowe pokolenie trenerów. .

Wojciech Rychel - pediatra, lekarz sportowy, wielki fachowiec w swojej dziedzinie. 

Przemysław Rosiński - fizjoterapeuta i trener przygotowania fizycznego. Z równym powodzeniem pomaga zarówno w programie SOS jak i na zgrupowaniach kadry Polski. Obecnie od wielu lat związany jest z klubem San-Pajda Volleyball team. 

Krzysztof Wróbel - terapeuta sportowy, specjalista odnowy biologicznej, masażysta. Jest również specjalistą przygotowania motorycznego. Związany 
AKS Resovią Rzeszów, pomaga w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych oraz młodzieżowych reprezentacjach Polski. 

Wyróżnienie szczególne

Bez nich program SOS nie miałby swojej historii i nie rozwinąłby się aż tak wspaniale i nie byłby ewenementem na skalę światową. 

Michał Strąk

Waldemar Pawlak

Ministerstwo Sportu i Turystyki

ZDJĘCIA Z GALI SOS W BYDGOSZCZY

(Źródło:PZPS)